Plašāk runājot, atliek vien uzlikt to pašu plati no gala, jo kino kļūst pieejamāks un arvien vairāk - arī legāli, kas nav mazsvarīgi. Segregācija aizvien vairāk atstāj kinoteātros tā sauktās filmas-notikumus - vai nu lielbudžeta grāvējus, vai tematiski un saturiski aktuālas plaša patēriņa kinolentes, mazāku, smalkāku un māksliniecisku kino atstājot straumēšanas platformām. No tā nav jābaidās, tas ir dabīgs process, kura rezultātā vismaz pagaidām vienkārši iegūstam vairāk laba kino. Bet kino kinoteātros gan ir pēc publikas pieprasījuma. Un publika pieprasa iemīļoto stāstu un varoņu turpinājumus un jaunas dēkas. Šogad vien sagaidīsim trešās daļas “Greja piecdesmit nokrāsām”, “Labirinta skrējējam” un pat “Džonijam Anglim”. Dinozauru cienītāji būs priecīgi par “Juras laikmeta pasauli”, spiegu kino un bīstamu triku fani novērtēs “Neiespējamo misiju 6” ar kārtējiem Krūza izgājieniem (šis kino būs īpaši tuvs arī mums – latviešiem, taču par to tuvāk pirmizrādei), ar sievišķīgu šarmu apburs “Oušena astotnieks” un visas astoņas tā apburošās lēdijas. Visu vasaru atkal būs jādungo ABBA - “Mamma Mia: Mēs atkal esam klāt” būs klāt jūlijā. Visvairāk, protams, tiks supervaroņu faniem - “Melnā pantera”, “Dedpūls 2”, “Skudrcilvēks un lapsene”, “X-cilvēki: Tumšais fēnikss” un visu līdzšinējo “Marvel” komiksfilmu kulminācija “Atriebēji: Bezgalības karš”. Turpat maijā arī “jaunie Zvaigžņu kari” - rindas, kuras rakstīt kļūst aizvien grūtāk, jo iepriekšējā filma bija mazāk nekā pirms mēneša. Oktobrī būs klāt arī jauna“Meitene ar pūķa tetovējumu”, šoreiz burtiski - jauna aktrise, jauni veidotāji. Savukārt Stīvens Spīlbergs šogad iepriecinās ar veselām divām filmām ar nieka mēneša starpību - “The Post” ar Tomu Henksu un Merilu Strīpu kvalitatīva aktierkino cienītājiem jau februārī, bet martā sagaidīsim režisora atgriešanos spilgtu fantāzijas filmu lauciņā ar “Spēle sākas”, režisora variāciju par virtuālās realitātes tēmu. Divas oriģinālas filmas no Spīlberga vienā gadā? Ar kino viss ir kārtībā!

Par laimi, priecēs ne tikai Holivuda, jo arī pašmāju kino beidzot piedāvās plašu izklaides vai komerckino klāstu ar mērķi atkarot skatītājus no Holivudas - “Nameja gredzens”, “Kriminālās ekselences fonds”, “Blēži”, “Homo Novus”, kā arī “Bille” un “Paradīze 89” gaidīs skatītājus visa gada garumā.

NEDĒĻAS FILMA #1: “NAMEJA GREDZENS” (kinoteātros no 17.01.)

Mēs jau sen to bijām pelnījuši! Pirmais īstais nacionālais kino dižpārdoklis - dārgs, skaists, starptautisku spēku veidots un tāds, kuru nebūs kauns rādīt kaimiņiem (arī tādēļ, ka filmēts angļu valodā, kas izraisīja lielu sašutumu tautā). Par mūsu pašu vēsturi, bet neiespringstot, visa priekšā liekot interesantumu, nevis vēsturisko patiesību. Vārdu sakot - tieši tāds kā citiem, bet kāda mums pašiem līdz šim vēl nav bijis. Nu būs, un filmas autori (kuru kontā gan “Baiga vasara”, gan “Rīgas sargi”, gan “Sapņu komanda 1935” - jūs paši labi zināt, kas viņi ir) cer uz patiešām spēcīgu patriotismu un nacionālā kino mīlestību - tas būtu jaudīgs turpinājums pagājušajā gadā sāktajam simtgades filmu ciklam un iespaidīgs sākums arī pašai simtgadei. Saņemsimies un noskatīsimies!

NEDĒĻAS FILMA #2: “SAUC MANI SAVĀ VĀRDĀ” (“CALL ME BY YOUR NAME”, kinoteātros no 19.01.)

Lai gan Lukas Gvadanino aizkustinošā filma par pirmo mīlestību, tās skaistumu un, jā, arī sirdssāpēm jau paspēja iekļūt daudzu 2017. gada labāko filmu sarakstā, Latvijas kinoteātru repertuārā tā nonāk tikai šonedēļ. Taču lielākā daļa no tiem, kas filmu jau paspēja noķert dažādos kinofestivālos, ir stāvā sajūsmā, un filma jau ir iemantojusi “vislabāk novērtētās 2017. gada neatkarīgās filmas” statusu skandalozajā recenziju agregatorā “RottenTomatoes.com”. Starp citu, paši nepacietīgākie var uzmeklēt un vēl pirms filmas izlasīt romānu, uz kura tā ir balstīta un kuram ir tieši tāds pats nosaukums. Saule, Itālijas šarms un pirmās mīlestības valdzinājums un rūgtums, kuru tik ļoti precīzi uzķēris režisors, attaisno visus filmai piešķirtos slavinošos epitetus. Tikai persikus uz seansu nepērciet.

NEDĒĻAS FILMA #3: “ARITMIJA” (“Аритмия”, tikai k/t “Kino Citadele” un Splendid Palace no 19.01.)

Ironiskas sakritības rezultātā tieši šonedēļ uz Latvijas kino ekrāniem nonāk viena no pērnā gada labākajām Krievijas filmām “Aritmija”. Krievijas kino gads, kurš neizbēgami ietekmē arī mūs, visu gadu spridzināja - ar “Vikingu”, “Gravitāciju” un “Matildi”, bet vēsturē paliks ar trim mazākām, smalkākām, bet ārkārtīgi spēcīgām attiecību drāmām.  Andreja Zvjaginceva “Nemīlestība”, jaunā režisora Kantemira Balagova “Теснота” un Borisa Hļebņikova “Aritmija” ir filmas, kuras vislabāk atspoguļo mūsdienu Krievijas ikdienu, identitāti un cilvēcīgo haosu, kad viena ēra ir beigusies, bet nevar saprast, vai nākamā jau ir sākusies. “Aritmija” ir smalka, dzīves haotisko ritmu lieliski portretējoša filma, kurā cilvēcība tomēr ir augstāka par pasaulē valdošo neprātu. Ātrās palīdzības mediķa lomā redzēsim aktieri Aleksandru Jacenko, kurš par sniegumu Hļebņikova drāmā jau ieguvis Karlovi Varu festivāla balvu kā labākais aktieris.