Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājs Vents Sīlis uzskata, ka mums ir stereotipisks priekšstats par vīrišķību, tas nāk no supervaroņu tēmas, supervaronim jārīkojas ekstremālos apstākļos, bet ģimene nav nekas ekstremāls.

Vīrietis sākas tad, kad viņš kļūst pazemīgs un ir spējīgs lūgt palīdzību.

 

Vents Sīlis viesojās labdarības maratona Dod pieci! stikla studijā sarunā par vīrišķību.

Venta Sīļa pārdomas par vīrišķību: 

“Vīrišķība ir problemātiska, grūti atbildēt uz jautājumu, kas tā ir, jo cilvēki parasti sauc stereotipiskas lietas. Mums ir vīrišķības tuksnesis, jo mūsdienās bieži nav iekšēja kodola sajūtas. Mums trūkst iekšējās struktūras, kur attīstīt vīrišķību.

Vīrietis var būt labs sportists, biznesmens, bet viņam grūti visu kopā salikt.

Tiem vīriešiem, kuri vīrišķību uztver kā problemātiku, pietrūkst iekšējās dzīves, adekvātu tēlu un jēdzienu, kā par to runāt. Atmetam supervaroņa konceptu - supervaronis nav vīrieša, bet zēna auditorija.

Tāds varonis rodas ekstremālos apstākļos, bet ģimenes dzīve nav ekstremāla dzīve. Tādi varoņi garlaicīgi jūtas ikdienas situācijās.

Kad visa varonība nolikta malā, vīriešos rodas pazemība, kas paceļ, tāds vīrietis var lūgt palīdzību.

Katrā vīrietī ir arī sievišķā daļa, parasti to nogrūž ēnā, tā saistīta ar intuitīvām sajūtām. Dzeja un mūzika ir to skaitā.

Vīrietis, kurš pieradis ar pūķiem cīnīties, būs gatavs arī ar sievieti cīnīties, bet nebūs maigs un ievainojams. Ja tu nevari novilkt bruņas, tu nevari būt iejūtīgs un maigs.”

Vents Sīlis skaidro, ka tad, kad ģimene kļuva disfunkcionāla, tad saprata, ka tēvam jāmācās: “Tēvs ar mammu nevar konkurēt, vecākiem ar bērna un vecāku kultu mūsdienās ir sarežģīti, viņi pārstāj būt pāris.”

Vecvecāki ir ārkārtīgi svarīgi, viņi ir otrā maiņa vecākiem – svarīgāki un viedāki,“ vecvecāku lomu raksturo Vents, aicinot trīs dienas mēnesī bērnus uzticēt vecvecākiem.

“Vecāki atceras, ka bērns jāsamīļo, bet viens otru nesamīļo.”

 Telpaviriem.lv ir  rokasgrāmata vīru grupām, šajā vietnē var uzzināt, kā kustināt vīrišķības lietas Latvijā.